Nagły rwący ból kręgosłupa promieniujący do pośladków i nóg, spowodowany przykurczem mięśni w okolicy krzyżowo – lędźwiowej to lumbago. Ze względu na nieprzewidywalność i rozmiar bólu lumbago nazywane jest postrzałem. Trwa do kilku godzin, dni a czasem tygodni, dotyka najczęściej osoby między 30 a 50 rokiem życiem. W każdym przypadku leczenie lumbago przebiega według ustaleń lekarza.
Jakie są objawy lumbago?
Ryzyko występowania bólu związanego z lumbago najczęściej pojawia się, wtedy gdy pracujemy w niewygodnej, wymuszonej postawie ciała. Podnosimy przedmioty szybko z pozycji kolan albo śpimy na zbyt miękkim materacu. Przyczynami występowania tej dolegliwości może być nadwaga czy brak fizycznej aktywności. Ostry nagły ból pleców, który pojawia się nawet po lekkim wysiłku, jest wynikiem przesunięcia się dysków pomiędzy kręgami naszego kręgosłupa. Choroba, z którą się zmagamy, wynika z trybu życia, jakie prowadzimy. Siedzący styl, w jakim trwamy, objawia się dolegliwością, która utrudnia nam funkcjonowanie. Jeżeli już dojdzie do bólu pleców, powinniśmy jak najprędzej skontaktować się z lekarzem. Przy pierwszych objawach lumbago konsultacja ze specjalistą pomoże nam wyeliminować inne choroby.
Jak przebiega leczenie lumbago?
Leczenie polega przede wszystkim na odciążeniu kręgosłupa, czyli na odpoczynku. W wielu przypadkach ból związany z lumbago mija samoistnie jednak zawsze, powinniśmy skonsultować go ze specjalistą w celu wyeliminowania innych chorób związanych z bólem kręgosłupa. Przede wszystkim najczęściej wykorzystuje się metody leczenie miejscowego. Przepisane przez lekarza środki przeciwzapalne i przeciwbólowe pomagają w zmniejszeniu objawów i pozwolą wrócić do normalnego funkcjonowania. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej lub powtarza się często istnieje potrzeba fizykoterapii. O rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych decyduje lekarz, jak również o czasie, w jakim mają być wykonane. Leczenie nie powinno zakończyć się na podawaniu leków farmakologicznych ale na stałym utrzymywaniu właściwej pozycji kręgosłupa.