Jak wybrać kostkę brukową?

Kostka brukowa to obecnie najpopularniejszy materiał do wykończenia alejek w przestrzeni publicznej i prywatnej. Bardzo łatwo zaaranżować ją do istniejącego już otoczenia.

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa różni się nie tylko kształtem i kolorem, ale także materiałem, z którego została wykonana oraz technologią wykonania. Ze względu na cenę najpopularniejsza jest kostka betonowa, ale może być także granitowa lub z marmuru. Te dwie ostatnie najczęściej stosowane są w otoczeniu zabytków.

Kostka betonowa może być jednowarstwowa lub dwuwarstwowa. Ta pierwsza barwiona jest w całości, natomiast druga tylko w warstwie wierzchniej.

Jak wybrać kostkę brukową?

Wybierając kostkę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

– funkcje nawierzchni,
– wielkość,
– kolor.

W zależności od funkcji nawierzchni wybieramy grubość kostki z malbud.waw.pl. Na chodniki, alejki wystarczy kostka brukowa o grubości 4 cm. Na podjazdy dla samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t zalecana jest kostka 6 cm. Przy większych obciążeniach stosowana jest kostka 8 lub 10 cm.

Warto wziąć pod uwagę sposób wykończenia kostki, gładka kostka na chodnikach w zimie będzie śliska. Lepiej więc wybrać kostkę o powierzchni chropowatej. Ważną sprawą jest impregnacja kostki brukowej. Zaimpregnowana kostka odporna jest na działanie wody i tym samym dłużej zachowuje swoje właściwości. Dobrym wyborem jest kostka impregnowana fabrycznie, inaczej trzeba będzie ja zabezpieczać samodzielnie.

Jaki kolor wybrać?

Kostka produkowana jest w bardzo bogatej kolorystyce, więc nie ma problemu z jego dobraniem. W przestrzeni publicznej dominuje kostka w różnych odcieniach szarości. Inna kolorystyka pojawia się tylko przy klombach, pomnikach lub na skwerach.

Wybierając kostkę na posesję prywatną, warto dopasować jej kolor do koloru elewacji lub dachu. W ten sposób uzyskamy jednolitość stylistyczną. Różnorodność kolorystyki pozawala także na ułożenie ciekawych wzorów. Szczególnie atrakcyjnie będą wyglądały na podjeździe. Na tarasie świetnie będzie prezentowała się kostka imitująca drewno.

Be the first to comment on "Jak wybrać kostkę brukową?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*