Psychiatra jest osobą, która diagnozuje i leczy choroby oraz zaburzenia psychiczne. Ponadto pomaga poradzić sobie nie tylko z objawami chorób, ale i również dociera do ich przyczyny.
W jakim kierunku należy się kształcić, aby zostać psychiatrą?
Psychiatra jak już powyżej zostało wskazane, zajmuje się przede wszystkim diagnozą i leczeniem różnych zaburzeń psychicznych. Jest to osoba, która ukończyła studia medyczne na kierunku lekarskim, a więc posiada pełną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Następnie osoba, która chce zostać psychiatrą, musi ukończyć roczny staż oraz 5-letnią specjalizację w szpitalu psychiatrycznym lub w innej placówce zajmującej się leczeniem zdrowia psychicznego.
W przeciwieństwie do psychologa i psychoterapeuty ma on pewne przygotowania medyczne, które pozwalają mu widzieć pacjenta jako całość. Psychiatra może stosować leczenie farmakologiczne oraz wypisywać recepty na leki. Dodatkowo psychiatra może stwierdzić, czy pacjent potrzebuje w danym momencie na przykład pomocy endokrynologicznej, a dopiero potem psychiatrycznej.
Kiedy należy udać się do psychiatry?
Do psychiatry lub psycholog należy udać się bezpośrednio po tym, gdy wizytę taką zaleci nam psycholog, psychoterapeuta lub lekarz pierwszego kontaktu. Oczywiście, jeżeli sami zauważymy u siebie ciągłe zmiany nastroju oraz problemy z odnajdywaniem się w rzeczywistości, na własną rękę możemy zdecydować się na wizytę u psychiatry. Z jakimi problemami powinniśmy zgłosić się natychmiastowo do psychiatry lub psycholog:
– zmiany w naszym zachowaniu w relacjach rodzinnych i społecznych,
– zmiany nastroju,
– izolowanie się od świata rzeczywistego,
– wymyślanie sobie nowych chorób,
– ciągłe poczucie smutku oraz samotności.
Kim jest psychoterapeuta i dlaczego przy leczeniu psychiatrycznym, powinniśmy zdecydować się również na jego pomoc?
Psychoterapeuta jest osobą, która prowadzi odpowiednią psychoterapię. Jego wiedza opiera się na teorii i metodyce podejścia terapeutycznego. Osoba ta ma wykształcenie podyplomowe w zakresie psychoterapii, ale w przeciwieństwie do psychiatry nie może przepisywać leków.
Psychoterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia psychiatrycznego czy psychologicznego, to dzięki odpowiednio dobranej terapii można odkryć przyczynę gorszego samopoczucia oraz próbować wyjść z problemu. Praca psychoterapeuty prowadzi do zmiany osobowości.