W praktyce inżynieria odwrotna niezwykle przydatna okazuje się w produkcji podzespołów i części maszyn, które przez regularne używanie zwyczajnie się zużywają. Dzięki dokładnemu skanowaniu i jeszcze dokładniejszym drukowaniu przestrzennym otrzymuje się identyczne z oryginalnymi części, które od razu po wydrukowaniu można zainstalować w naszej maszynie.
Kiedy produkcja 3d jest niezbędna?
Awaria ważnej maszyny w wyniku zużycia się jednej z jej części oznacza zatrzymanie prac, które dla niektórych przedsiębiorstw są podstawą istnienia. Oczywiście zatrzymanie procesów firmowych nastąpi jedynie na czas naprawy sprzętu, ale zwykle wiąże się to z czasem oczekiwania na części zamienne. Wszystko jest w miarę ok, kiedy wymagana część jest produkowana i łatwo dostępna. Gorzej jest w sytuacji, w której konkretnej części nie można zostać, a naprawa naszego sprzętu to kwestia życia lub śmierci naszego biznesu. Wtedy właśnie powinno się skorzystać z użyteczności inżynierii odwrotnej, która zeskanuje interesującą nas, zużytą część i pozwoli na jej wydruk. Tak powstała część może być swobodnie zainstalowana w sprzęcie, którym nam padł – na pewno szybko zacznie ponownie działać.
Inżynieria odwrotna – czy warto z niej korzystać?
Jak najbardziej. W ostatnim akapicie została opisana jej przydatność w sytuacjach losowych, awaryjnych i nie do przewidzenia. Czy są jeszcze jednak jakieś dziedziny, które powitają inżynierię odwrotną z otwartymi ramionami? Tak, to medycyna, dzięki której w bardzo szybko i tani sposób można otrzymać, chociażby specjalne implanty lub wszelkiego rodzaju elementy potrzebne do przeprowadzenia zabiegu.
Be the first to comment on "Jakie jest zastosowanie inżynierii odwrotnej?"