Indywidualne podejście do dzieci w żłobkach – dlaczego jest tak ważne?

Dziecko, które znalazło się w zupełnie nowym środowisku, spędzając dzień wraz z rówieśnikami oraz opiekunkami w żłobku, z pewnością bardzo przeżywa taką zmianę. Nie jest to koniecznie reakcja negatywna – delikatny szok spowodowany zmianą otoczenia jest dla malucha całkiem rozwojowy, a większość szkrabów w bardzo szybkim tempie przyzwyczaja się do zajęć w takich placówkach. Można zatem stwierdzić, że klub malucha jest dla swoich podopiecznych niezwykle korzystny – o ile zachowane są w nim odpowiednie standardy.

W jaki sposób klub malucha wpływa na rozwój dziecka?

Gdy w grę wchodzi samopoczucie dzieci uczęszczających do żłobka, zdecydowanie najistotniejszą rolę odgrywają odpowiedzialni za nie dorośli. Opiekunki, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, muszą dysponować konkretną wiedzą, doświadczeniem, a także odpowiednim charakterem dla swojej pracy. Małe dzieci wymagają ciepła, wyrozumiałości oraz cierpliwości, co nie oznacza jednak, że nie powinno się stosować wobec nich środków wychowawczych. Klub malucha, a właściwie to zapewniane przez niego warunki, uzależnione są więc przede wszystkim od pracującej tam kadry i to właśnie opiekunki są tu najważniejszym ogniwem.

Skąd wymóg indywidualnego podejścia do malucha?

Dzieci często są oczkiem w głowie swoich rodziców, dlatego przebywanie wśród rówieśników, którzy także mają swoje pomysły oraz potrzeby, stanowi dla malucha nowe, cenne doświadczenie. Nie można jednak zapomnieć, że każde dziecko wymaga indywidualnej uwagi, a szczególnie podczas pierwszych dni pobytu w żłobku, podczas których stopniowo oswaja się ze swoim otoczeniem. Opiekunki w żłobku powinny zawsze reagować na wszelkie przesłanki dotycząca samopoczucia lub nastroju malucha, w razie potrzeby zapewniając mu indywidualną uwagę tak jak jego rodzic. Dzieci mają tendencję do wpadania w różne humory i, tak jak dorośli, miewają gorsze dni, który powinny być stosownie zaadresowane przez pracującą w żłobku kadrę opiekunów – tylko wtedy malce będą czuły się w takim miejscu równie dobrze, co we własnym domu.

Be the first to comment on "Indywidualne podejście do dzieci w żłobkach – dlaczego jest tak ważne?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*