Czy prawnik może być adwokatem?

Prawnik to każda osoba, która legitymuje się dokumentem ukończenia szkoły wyższej prawniczej. Zatem może on być nie tylko adwokatem, ale także np. prokuratorem, sędzią, notariuszem, barristerem, doradcą podatkowym, referendarzem sądowym, nadzorcą sądowym, rzecznikiem patentowym, euroadwokatem lub paralegalistą.

Czy adwokat może bronić i oskarżać?

Adwokat, czyli prawnik po wyższych studiach prawniczych, zajmuje się każdą sprawą sądową. Może zatem wystąpić na niej jako obrońca oskarżonego lub jako jego oskarżyciel. Wszystko zależy od tego, w czyjej sprawie będzie występował (pozwanego, czy też powoda).

Jeżeli jego usługa ma dotyczyć osoby pozwanej (oskarżonej), wówczas będzie on bronił swego klienta. Będzie szukał przepisów prawnych, by stać na pieczy np. niewinności oskarżonego. Może także starać się o zmniejszenie ilości kary lub jej zmiany, jeżeli nie da się w żaden sposób klienta wybronić z powodu jego dokonanych czynów, o które został oskarżony.

Czy adwokat może reprezentować klienta bez jego obecności na sali sądowej?

Istnieje możliwość, by osoba starająca się o sprawiedliwość nie stawiła się do sądu osobiście. Musi jednak znaleźć kogoś, kto ją w takim wypadku zastąpi. Może to być wyłącznie pomoc adwokacka. Należy zatem postarać się o niego.

Można poprosić w pozwie o przyznanie adwokata z urzędu (darmowego). Jest też możliwość wybrania zaufanego adwokata z sekcji prywatnej. Z reguły ta druga opcja jest przez powoda (oskarżającego) lub pozwanego wybierana najczęściej.

Kto może wnosić o pełnomocnictwo w procesie sądowym?

O pełnomocnictwo, czyli zastępstwo na rozprawie sądowej może wnosić:
– oskarżony,
– oskarżający,
– adwokat reprezentujący jedną ze stron.

Jak już wiemy, adwokat może zastępować zarówno powoda, jak i pozwanego. Może zaistnieć jednak jeszcze taka sytuacja, że to adwokat będzie potrzebował zastępstwa. Zadziałać tak się może wówczas, gdy np. sprawa nie może zostać odroczona, a zamówiony adwokat jest chory lub z jakichś innych przyczyn nie jest w stanie dojechać na sprawę.

Taki adwokat wybiera zatem np. swego najbardziej zaufanego kolegę po fachu. Jeżeli natomiast adwokat miał reprezentować jedną ze stron z tzw. urzędu, wówczas prosi on sąd o przyznanie w zamian jego osoby pełnomocnika z urzędu.