Jak wybrać ciągnik rolniczy?

Ciągnik, popularnie nazywany traktorem, to niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa rolnego. Bez niego nie da się wykonać żadnych prac polowych. Ze względu na wysokie koszty, zakup ciągnika musi być bardzo dobrze przemyślany.

Jaki ciągnik kupić?

Ceny ciągników, zarówno nowych, jak i używanych, są bardzo wysokie. Traktory, w przeciwieństwie do samochodów, znacznie wolniej tracą na wartości. Cena ciągnika rośnie wraz z jego mocą, dlatego powinna być ona dostosowana do wielkości gospodarstwa i profilu jego działalności. Pod uwagę należy wziąć także jakość gleby. Przy glebach ciężkich warto kupić ciągnik o większej mocy, doskonale sprawdzą się niezawodne silniki MWM.

Ogólnie można przyjąć, że do gospodarstwa o powierzchni 10 ha, to wystarczający będzie ciągnik o mocy 30-45 kW. Dla gospodarstw do 40 ha polecane są traktory o mocy 80-120 kW. 100-150 ha wymaga silnika o mocy 210-310 kW.

Które ciągniki są najmniej awaryjne?

Bezawaryjność ciągnika to cecha, którą najbardziej cenią rolnicy. Nie ma nic gorszego, niż awaria traktora w trakcie spiętrzonych prac polowych i konieczność przestoju.

Wśród ciągników używanych największym zaufaniem rolnicy darzą egzemplarze wyprodukowane na przełomie XX i XXI wieku. Cechuje je prostota, niezawodność, najwyższa jakość użytych materiałów. Elektronika nie wymaga specjalistycznego oprogramowania. Każdy elektryk usunie ewentualną usterkę. W tej kategorii najchętniej kupowane są ciągniki John Deere, Fendt (silniki MWM), Cashe IH Magnum.

W kategorii ciągników nowych najczęściej kupowane są New Holland, Kubot (japońskiej firmy) oraz John Deere.

Na co zwrócić uwagę wybierając ciągnik?

Moc ciągnika jest ważna, ale sam ciągnik nie wykona żadnej pracy w polu. Służy tylko jako napęd do maszyn rolniczych takich, jak:

– brony,
– pługi,
– rozsiewacze nawozów,
– prasy do słomy,
– opryskiwacze,
– pługi.

Wszystkie montowane są za pomocą trójpunktowego układu dźwigniowego. Najczęściej jest on umieszczony z tyłu ciągnika, ale może być dodatkowo umieszczony z przodu, co dodatkowo zwiększa jego funkcjonalność. Układ dźwigniowy zawieszony jest na układzie hydraulicznym, który pozwala na podnoszenie i opuszczanie maszyn. To właśnie na sprawność tych układów należy zwrócić szczególna uwagę. Pozostałe elementy należy sprawdzać podobnie, jak w przypadku kupna samochodu.

Be the first to comment on "Jak wybrać ciągnik rolniczy?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*