Czy konsultacja online z psychiatrą ma sens?

W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrasta liczba osób, które potrzebują konsultacji psychiatrycznej. Stan osamotnienia, bezradność i brak czynników, które mogłyby wprowadzić w codzienność odrobinę zmian i – być może – radości, to zjawiska z którymi musi radzić sobie człowiek XXI wieku. Czy konsultacje online są dobrym remedium na takie zachowania?

W czym można pomóc?

Choć stwierdzenie to może wydawać się wielu osobom kontrowersyjne, to pomoc online ze strony psychiatry jak najbardziej ma sens. Oczywiście nic nie zastąpi wizyty w gabinecie, ale to właśnie dzięki łączom internetowym dużo łatwiej będzie pacjentowi otworzyć się na drugą, współpracującą z nim osobę. Cóż, uprzednio psychiatra był osobą, która pracowała w obcym, potencjalnie nieprzyjaznym miejscu. Dzięki konsultacjom online można rozmawiać z poziomu własnego, w pełni bezpiecznego pokoju. Pełny zakres usług psychiatrycznych z reguły można poznać na stronach klinik.

Kiedy specjalista może pomóc?

Istnieje szereg problemów psychologicznych, które – choć wydają się błahe – wymagają jak najszybszego wsparcia ze strony specjalisty. Psychiatra może udzielić konsultacji online w takich przypadkach jak poczucie winy lub bezradności, poczucie stałego zagrożenia, a także w przypadku dojmującego, nieprzemijalnego smutki, przygnębienia i ciągłych wahań nastroju. Pomoc udzielona jest też względem tych osób, które z różnych powodów unikają kontaktów towarzyskich, mają halucynacje, odczuwają lęki i cierpią na bezsenność.

Jak to działa w praktyce?

Konsultacje psychiatryczne i psychologiczne online mogą odbywać się na różne sposoby. Ważne, aby wykorzystywana do tego celu platforma obsługiwała możliwość prowadzenia rozmów „w cztery oczy”. Od strony technicznej transmisja musi obsługiwać wiele różnych poziomów jakości wyświetlanych multimediów, gdyż nie każdy może mieć dostęp do szybkiego łącza internetowego.

Podsumowując, konsultacje psychologiczne online to jedyna dostępna alternatywa dla potencjalnie niebezpiecznych wizyt w gabinecie. Niemniej, dzięki zaawansowanym narzędziom transmisyjnym, jakość świadczonej w ten sposób pomocy znacznie wzrasta.

Be the first to comment on "Czy konsultacja online z psychiatrą ma sens?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*