Jednym z najważniejszych aspektów operowania na poufnych informacjach jest zapewnienie im bezpieczeństwa i uniemożliwienie udostępnienia ich nieautoryzowanym odbiorcom. Niektóre dane gromadzone przez firmy są bardzo poufne, ponieważ zawierają szczegółowe kosztorysy oraz plany przyszłych inwestycji. Chociaż jest to dość rzadko spotykane, to ataki hakerskie na archiwa korporacji miewały już miejsce w naszym, współczesnym świecie, dlatego warto jest odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.
Rola księgowości w ochronie firmy
Nie można zaprzeczyć, że księgowość zawsze powinna wiązać się z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń, dzięki którym nasze dane nie będą stanowić łatwego celu dla hakerów. To właśnie księgowy odpowiada za to, aby przetwarzane przez niego informacje nie dostały się w niepowołane ręce, aczkolwiek dokładny zakres jego odpowiedzialności zazwyczaj regulowany jest przez umowę. Tak czy inaczej, nie powinniśmy zawierzać tego zadania osobie, której nie darzymy dostatecznym zaufaniem.
Bezpieczna księgowość – jak dokonać właściwego wyboru?
To oczywiste, że nie każdy księgowy będzie pracował z poufnymi dokumentami firmy. Wiele rachunków i rozliczeń nie ma większego znaczenia pod względem finansowym, dlatego mało komu zależy, aby uzyskać dostęp do ich zawartości. Zaawansowana księgowość obejmuje jednak inne aspekty działalności gospodarczej, które, ze względu na dobro marki, nie powinny być udostępnione publicznie. W przypadku większych korporacji, część formalności jest obsługiwana wyłącznie przez wąskie grono zaufanych pracowników, często należących do samego zarządu firmy.
Be the first to comment on "Księgowość a bezpieczeństwo"